BİLİŞSEL TERAPİ

BİLİŞSEL TERAPİ

En özet tanımlamayı yapacak olursak bilişsel terapi; üretken olan çekirdek problemleri tanımlayıp değişimleme, biçimlendirme, şekillendirme yöntemidir.
Bu haber 2016-12-23 15:09:57 eklenmiş ve 1475 kez görüntülenmiştir.

BİLİŞSEL TERAPİ

Bilişsel Terapi için özet tanımlamayı yapacak olursak bilişsel terapi; üretken olan çekirdek problemleri tanımlayıp değişimleme, biçimlendirme, şekillendirme yöntemidir.


Psikanalistler ve Bilişsel Davranışçı Terapistler bu noktada ikiye ayrılırlar.

 

Psikanalistlere göre bizi hataya, zararlıya iten zihinsel süreç bilinçdışı ve hastanın kolay ulaşamayacağı bilgilerde, yargılarda saklıdır.


Bilişsel perspektife göre ise; bu zihinsel ve hayatımızda aktif süreç tam bir farkındalık içerisinde yaşanan bir olgunun ürünüdür.

 

Önyargılı yada yanlış, eksik, gerçekten uzak şemalanmış yargılar yada önyargılar bizi bilişsel hataya götürür.

 

Yanlış, eksik yada gerçekten uzak hareket noktalarının bize zaman kaybettireceği, yanlış yollara götüreceği gerçeği kaçınılmazdır.

 

Bilişsel terapide kalıplaşmış yargılar keşfedilmelidir.

 

Şayet terapiye direnç göstermezsek ve yeterli motivasyon sahibi isek terapistiniz ile çıkacağınız bu zihinsel serüvenden mutlak fayda göreceğiniz açıktır.

 

Tırnak açacak olursak kişilik bozukluğu tanısı almış kişiler içinde bulundukları güç durumları genellikle kendi davranış veya katkılarından bağımsız olarak değerlendirme gibi bilişsel bir hataya düşerler.

 

Çoğunlukla onlar kendilerini içinde bulundukları sistemin kurbanları olarak nitelendirirler. Hayatlarında ne nasıl gelişiyor örneklemini istesek bu konuda çok az fikre sahip olduklarını görürüz.

 

Hastanın kişiliğine dair problemleri, kendisine kabul edilebilir ve doğal görünür. Şu tarz cümleleri çok net duyarsınız; 'Ben hep böyleydim'.

 

Ancak terapiye dirençli grup olan kişilik bozukluklarında dahi bilişsel davranışçı terapi yöntemlerinin faydalı olduğu alanlar araştırmalarca kanıtlanmıştır.

 

 

Bilişsel Terapi psikoloji ve ruhsal rahatsızlıklar alanındaki bilimsel bulgulara dayalı geliştirilen bir yöntemdir.

 

Dayandığı temel itibariyla diğer psikoterapilerden farklılık gösteren Bilişsel Terapinin Tedavi uygulamaları süreç ve içerik olarak yapılandırılmıştır.

 

Öncelikle hedef kişinin güncel sorunlarıdır, süre olarak daha sınırlı ve daha çok sorun çözme hedeflidir.

 

Bilişsel Davranışçı terapi sadece başvuranların güncel sorunlarını çözmez aynı zamanda bütün yaşamları süresince sorunlarını çözmekte kullanabilecekleri özel bir takım beceriler de öğretir.

 

Bu beceriler çarpık düşünceleri saptama, inançlarını değiştirme, çevreyle yeni ilişkiler kurma ve davranış değişikliği olarak tanımlanabilir. 

 

Psikoterapi ruhsal rahatsızlık veya sorunları yapılan görüşmelerle çözme tekniğine verilen genel addır.

 

Bilişsel Davranışçı terapi ruhsal rahatsızlıkları açıklarken ve nedenlerini araştırırken psikoloji biliminin verilerine dayanır.

 

Bu rahatsızlıkların çözümünde kullandığı sözel ve davranışsal yöntemler de aynı şekilde bu bilimsel ilkelere ve öğrenme kuramlarına dayalıdır.

 

Tedavi yönteminin etkinliği bilimsel olarak sınanmış ve yüzlerce klinik araştırmayla birçok ruhsal rahatsızlıkta etkili olduğu ortaya konulabilmiştir.

 

ÖNERİLEN PSİKOLOG KONULARI:

Depresyonda Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Anksiyete Ne Demektir? Anksiyete Bozukluğu Testi ve Çözümleri.

Panik Atak Tedavisi

 

PSİKOLOG / PSİKİYATRİST / PSİKOTERAPİ Konularımızın Tamamını Okumak ve Tedavi Yöntemleri İçin TIKLAYIN

 

Google da Psikolog konuları aratmak için BURAYA Tıklayınız


ETİKETLER : bilişsel terapi bilişsel terapi nasıl yapılır bilişsel terapi çeşitleri bilişsel terapi kime uygulanır bilişsel terapi tedavisi bilişsel terapi psikoloğu psikolog terapi Bilişsel Davranışçı terapi ruhsal rahatsızlıklar
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer PSİKOLOG haberleri

Yazarlar

Magazin

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Yeşeren Kalem
Anket
En Güzel Yeşeren Kalem Tohumu Hangisi?
Akşam Sefası Tohumu
Kahkaha Çiçeği Tohumu
Fesleğen Tohumu
Roka Tohumu
Sarmaşık Tohumu
Yeşeren Kalem
© Copyright 2019 Sevgi Kalemi ®. Tüm hakları saklıdır. Bu site Makale haber yazılımı alt yapısı ile Firmatasarım tarafından yapılmıştır. Mersin Ahşap Tasarım Atölyesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA