SİZİN BİR BARIŞ MANÇO ABİNİZ OLMADI

SİZİN BİR BARIŞ MANÇO ABİNİZ OLMADI

Sevgili çocuklar, size bir Barış Manço olamadık.
Bu haber 2016-12-09 01:29:32 eklenmiş ve 1901 kez görüntülenmiştir.

SİZİN BİR BARIŞ MANÇO ABİNİZ OLAMADI.

Sevgilli çocuklar;

Sizlere böylesine karanlık bir ülke bıraktığımız için çok üzgünüm. Bizler daha güzel, daha güvenli  bir ülkede büyüdük. Güzel insanlar vardı o zamanlar ülkemizde, hepsi birer birer bu diyardan ayrıldılar. Yerlerine yenileri gelmedi ne yazık ki.  Sizin bir Barış Manço abiniz olamadı. Bu çok büyük bir kayıp sizin için. Onu biz çok severdik. Uzun saçları, komik bıyıkları, çok da güzel bir sesi vardı. Rüyalarımızı süslerdi güzel şarkıları. Oyunlarımıza arkadaş olurdu. Rol modelimiz olmuştu bizim. Şimdi size soramayacağım ne yazık ki rol modeliniz kim diye. Biz ekranlarda çok görürdük onu, belki de bu yüzden bizim rol modelimiz oldu. Sizlerin her gün, her kanalda sürekli gördüğü garip insanlar olmasın sakın rol modeliniz. O zamanlar ekranlarda çocuk programları vardı. Hele bir de Barış abimizin programı vardı ki; 7’den 77’ye diye, harika bir programdı o. Inanın bana çok şey öğrendik biz ondan. İyi, kötü alışkanlıklarımızı sorardı bize, bu sohbet esnasında güzel bir üslupla alışkanlıklarımızı iyiye doğru çekerdi. Saygı, sevgiyi biz onun gibilerden öğrendik. Ufkumuzu açardı anlattıklarıyla. 

Çocuklar, bizler vatan, millet sevgisiyle büyüdük. Hepimizin ortak amacı olduğu öğretildi bize. ‘’Güzel vatan, çağdaş gelecek’’ kavramlarını öğreniyorduk aklımızın yettiğince. Sabahları derse girmeden önce andımızı okuyorduk hep birlikte. Her sabah özgüvenimiz yenileniyordu. Eğer aranızda okulda hepbir ağızdan andımızı okumayanınız varsa öğretmenlerinizden rica edin, belki size yardımcı olabilir. 

Şu an sizlerin anlayamayacağı şeyler oluyor ülkemizde. İnanın bana bazen ben de anlayamıyorum neler olduğunu. 

Bizler, sizlerin bir Barış abisi olamadık. Bunun için gerçekten çok üzgünüz. Arada sırada anneniz veya babanızın suratını asık görüyorsanız belki bu yüzdendir. Bazı yaşıtlarınızın maruz kaldığı çok garip insanlar türedi bu sıralar. Sakın korkmayın geçecek bu günler. 

Hepinizi çok seviyoruz çocuklar. Sizi benden ve benim gibilerden daha çok seven, sizler için çok güzel şeyler başaran bir kahramanınız var hala. Onu öldüremediler çocuklar.. O hala yaşıyor. Kendisi şu anda Ankara’da Anıtkabir’de. Mustafa Kemal Atatürk o. Onu istediğiniz zaman görebilirsiniz. Annenize, babanıza söyleyin, sizi oraya götürebilirler. Fazla ısrar etmeyin, müsait olurlarsa zaten götürürler. Annenize sorun Atatürk’ü. En iyi anneler anlatır onu. Çünkü yaşamak, yaşatmak ne demek en iyi anneler bilir.

Sevgili çocuklar, sizlere bir küçük tavsiyem daha olacak; ekranlarda gördüğünüz dizileri, programları aman diyeyim izlemeyin olur mu? 

Çocuklar izin verirseniz şimdi anne ve babanızla biraz konuşalım. 

Kendinize iyi bakın… görüşürüz…

 SPONSOR FİRMAMIZI ZİYARET EDİNİZ


Sevgili anne ve babalar; kendi çocukluğunuzdaki samimi, güvenli, güzel ülkemizi çocuklarınıza anlatır mısınız? Tamam biliyorum milli gelirimiz tavan da değildi. Her şey dört dörtlük değildi elbet. Fakat maneviyatımızda çok zengin bir ülkeydik. En azından o namaz kılıyor, bu kılmıyor, bu kürt, bu alevi, bu çerkes denmiyordu o zamanlar. Karşımızda bir insan vardı. Etnik kimliği dini, dili, ırkı önemli değildi. Ayrıştırılmamıştık o zamanlar. Bu kadar tehlikeli değildi çocukların hayatı. Hatırlayın Türk sinemasının kötü adamı bile sevimliydi. Erol Taş, Hulusi Kentmen, Turgut Özatay gibi ton ton dedeydi çoğu. Yaptığımız yaramazlıklarla muzipçe bakardık, Adile Naşit gülümsemesini saklayarak bakardı bize ve şen kahkahasını atar,  affederdi bizi. Hatırlarsınız Yeşilçam’da bir kötü adam vardı; lakabını yazmayacağım çocuklarımız etkilenmesin diye. Bu sıralar çok fazla var o adamın lakabından. Malum Coşkun diyeceğim ona. Ne kadar kötüydü değil mi? Antalya’da görüyorum bazen kendisini. O kadar kibar ve sevimli bir adam ki filmde gördüğünüz kişi demezsiniz. Ailesiyle birlikte Antalya’da yaşıyor. Çok güzel bir ailesi var. Allah mutlu etsin onları.

Sizlere bir isim daha vereceğim: Münir Özkul. Aklınızda canlandırın bu ustayı. Siz düşünün nasıl biri olduğunu. Ben bir şey demeyeceğim. Onun hakkında benim söyleyeceklerim sizin düşündüklerinizden daha iyi olamaz. Siz onu daha iyi bilirsiniz.

Peki ya; Hababam sınıfı?

Tarık Akan?

Zeki Alaska?

Metin Akpınar?

Bu isimler saymakla bitmez. Siz de biliyorsunuz ki biz bu sanatçılarla büyüdük. 

Peki ya çocuklarımız?

Buradan çok saygıdeğer yönetmenlerimize açık çağrımdır. ‘’ bu ülkenin çocuklarına, hak ettikleri sanatçıları ekranlara davet ediniz’’. Yok değil hala usta sanaçılarımız kalitesinde sanatçılar mevcut. Fakat ekranlarda yer bulamıyorlar. Yayınlamakta olduğunuz dizileri, seviyesi düşük programları kendi çocuklarınıza izletiyor musunuz? Eminim ki kendi çocuklarınıza tablette veya bilgisayarda çocuk koruma programıyla eğitici şeyler izletiyorsunuzdur. Fakat bu ülkenin garibanlarının çocukları ne olacak? Asgari ücretle dört kişilik bir aileyi geçindiren bir babanın evinde televizyon varsa, siz ne yayınlıyorsanız onu izliyorlar. Onların tableti yok. Sayın yönetmenlerimiz; lütfen bu duruma bir düzenleme getiriniz.

Şunun altını çizerek söylüyorum: eskiye dönelim demiyorum. Aksine ileriye gidelim diyorum. Şu an geriye gidiyoruz. 90’lara, 80’lere değil ortaçağa doğru hızla ilerliyoruz.

Geçmişimizden ders alıp ileriye gidebiliriz. Geç değil, eskisinden de daha güzel bir memleketimiz olabilir. Çocukken öğrendiğimiz güzel şeyleri unutmadık, hala hatırlıyoruz dostluk, sevgi dilini. Öğrendiklerimizi anlatma zamanı şimdi. 

Şu an tam zamanı.

Sevgiler...

Özhan Ulaş


ETİKETLER : Özhan Ulaş TCOzhan01 Barış Manço Atatürk Türkiye sanat müzik en iyi köşe yazarı köşe yazısı sözcü Cumhuriyet @OduncuTimi @mersintwit
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri

Yazarlar

Magazin

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Yeşeren Kalem
Anket
En Güzel Yeşeren Kalem Tohumu Hangisi?
Akşam Sefası Tohumu
Kahkaha Çiçeği Tohumu
Fesleğen Tohumu
Roka Tohumu
Sarmaşık Tohumu
Yeşeren Kalem
© Copyright 2019 Sevgi Kalemi ®. Tüm hakları saklıdır. Bu site Makale haber yazılımı alt yapısı ile Firmatasarım tarafından yapılmıştır. Mersin Ahşap Tasarım Atölyesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA