SES YARIŞMASI

SES YARIŞMASI

Konumuz "Ses Yarışması" Yani gerçekten bildiğiniz, güncel bir konu üzerine yazacağım aslında olayı biraz da benim penceremden görmenize yardımcı olmak istiyorum...
Bu haber 2016-12-02 00:01:36 eklenmiş ve 1265 kez görüntülenmiştir.

SES YARIŞMASI

 

Merhaba değerli okur; Bu yazımda yine bildiğiniz şeylerden bahsedeceğim.

Konumuz "Ses Yarışması" Yani gerçekten bildiğiniz, güncel bir konu üzerine yazacağım aslında olayı biraz da benim penceremden görmenize yardımcı olmak istiyorum. Umarım başarırım. Evet, başlayalım.

Bildiğiniz üzere ülkemiz sesleri güzel yüzbinlerce belki de milyonlarca insanla dolu. Mesela bir arkadaşımızın, ailemizden birinin ya da kendi sesimizin güzel olma ihtimali oldukça yüksektir. Sesi güzel insanlara hiç dayanamadığımız da ortadadır. Birinin sesinin güzel olduğunu anladığımızda önce bir kaç istek yapar ardından muhteşem tavsiyelerde bulunuruz, "Hey neden sen de Ses Yarışması'na katılmıyorsun?" ya da "Kaset çıkarmayı düşünmüyor musunun?" vs. vs. daha bir sürü şey. Bunu bir çok kişiden duyan malum sesi güzel kişi, sesi güzel olmasa dahi yavaş yavaş sesinin güzel olduğuna ve mutlaka bir gün meşhur olacağına da inanmaya başlamıştır. Artık bir şeyler yapmanın vaktinin geldiğine inanarak nereden başlayacağına karar verir. İlk bakışta ses yarışmasına katılmanın bunun en kolay yolu olabileceğini düşünerek hemen bir kaç yarışma programı hakkında bilgi edinerek yaptığı müracaatlar sonucu bir yarışmaya katılmayı başarır. Evet müthiş hayallere ilk adım atılmıştır. Elemeleri geçmeyi başaran güzel sesli şarkıcı adayımız bir noktadan sonra ya elenecek ya da yarışmayı iyi bir derecede sonlandıracaktır. Bazı yarışmalar dereceye giren kişilere ödül olarak para, araba, ev hediye eder, kimisi de albüm yapar. Hatta bir devlet kurumu olan TRT zamanında yaptığı ses yarışmalarında dereceye girenlere altın veriyordu ki altın kazananlar arasında bir de arkadaşım var. TRT'nin diğer bir hediyesi de TRT'de kadrolu olarak sanatçı pozisyonuna yerleştirilmekti, yine bu kişiler arasında başka bir arkadaşım bulunuyor. Ses yarışmalarında dereceye girenlere yapılan albüm ve şarkıcıların gündemden düşmesi de gündeme geldikleri gibi hızlı olduğunu görüyoruz. Evet ses yarışmasıyla gelen şöhret pek de kalıcı olmamakta. Peki olup biten sadece bu kadar mı? Tabi ki değil.


 

 SPONSOR FİRMAMIZI ZİYARET EDİNİZ


 

Yıllarca memleketim Erzurum'da yaşadım. Erzurum gibi nüfusu çok yoğun olmayan bir şehirde bile ses yarışmaları düzenlenirdi. Aramızda kalsın ben de henüz lise öğrencisi iken o yarışmaların birine katılmış elemeleri geçip finalde elenmiştim. İyi ki elenmişim yoksa bu kötü sesimle insanları zehirlemeye devam edecektim. :) Zaten bu deneyim benim için ilk ve son olmuştu. Erzurum demişken, size Erzurumda yaşanan bir ses yarışması hikayesi anlatayım; Yıllar önce ses yarışması organizasyonu yapan bir grup eleman Erzuruma geldi, bütün ili afişlerle donattı, ee doğu memleketi, güzel sesli insanların oldukça yoğun olduğu bir yöre olduğu için katılım da bir hayli fazlaydı. Yarışma Erzurum Düğün Salonunda yapılacaktı, bütün organizasyon hazırdı ve yarışma günü gelip çatmıştı, fakat organizasyonu yapan kuruluş ortada yoktu, peki ne olmuştu ki bu insanlar birden bire sırra kadem basmıştı. Ben size söyleyeyim; Ses yarışmasına katılan herkesten şu an hatırlayamadığım tutarda katılım ücreti alan dolandırıcılar meğer bütün ülkeyi hep aynı yöntemle dolandırmışlardı. Bunun gibi bir kaç dolandırıcılık hikayesi daha hafızamdadır. Peki mesaj yoluyla birinci seçen ses yarışmalarına ne demeli? Kimin taraftarı çoksa o'nun kazanacağı bir yarışma olur mu? Aslında en başta soracağımız soru şudur; Ses yarışması diye bir şey olur mu?


Ses yarışmalarının sanat adına doğru bir şey olmadığını düşünüyorum. Neden mi; Çünkü sanatın hiç bir dalında yarışmak diye bir şey yoktur. Sanat öyle salt emek vermeyle, çalışmayla geliştirilemez, yetenek gerekir. Birine göre iyi olan diğeri ne göre kötü olabilir, bilinir ki güzellik görecelidir. Kim daha iyi, daha yetenekli bunu nasıl ölçeceğiz ya da kimin sesi daha güzel, kim daha güzel okuyor bunlar nasıl ölçülecek? Kimi birinci seçeceğiz? Bununla ilgili çok sevdiğim bir söz var paylaşmak istediğim; Sanat çiçek gibidir, her çiçek ayrı güzel kokar. Sizce de öyle değil midir? Hangi çiçeği birbirinden ayırt edebiliriz? Birimiz gül severiz, birimiz nergiz. Birimiz Kibariye, birimiz Tarkan dinleriz, birimiz Arif Sağ, birimiz Sezen Aksu, herkesin tarzı aynı olmak durumunda olmadığı gibi beğenerek dinlediği kişiler de farklıdır. Benim sevdiğim, hoşuma giden ses tonu veya okuma üslubu bir başkasının ilgisini dahi çekmeyebilir. Belki bunu bir çoğumuz biliyoruz ama bile bile lades oluyoruz. Ses yarışmasının, resim yarışmasının, şiir yarışmasının yanlış olduğunu bile bile yarışmalara katılıyor, katılanlara destek veriyoruz, izliyoruz, raiting yaptırıyoruz, paylaşıyoruz. Biz de bir nevi çarkın dişlileri oluveriyoruz. Peki ya ses yarışmalarında yitip giden hayallere ne demeli? İnsanlara verilen ümitler, sözler, vaatler tutuluyor mu sizce? Peki jüriyi kim seçti? Harcanan harikulade sesler şimdi ne yapıyor? Vs. vs. aklımızdaki bu soruların cevabını kim verecek diye düşünürken kendi kendime şu cevabı veriyorum; Ses yarışması iyi bir şey değildir.


Ülkenin haline bakıyoruz; En başımızdaki seçilmişler bile kültür-sanat konusunda pek bir şey yapmadıklarını itiraf ediyor. Zaten görünen köy klavuz istemiyor. Kültür ve sanata bir katkı yapılmaması bir kenara üstüne bir de ses yarışması gibi anlamsız organizasyonlarla iyice dejenere ediliyor. Bizim kültürümüzde hiçbir zaman ses yarışması olmadı, bence olmaması da gerekiyor. Göreceli kavramların yarıştırılması bana göre mantıklı da değil açıkcası.

 

Aklınıza peki TV'lerin ve organizasyon şirketlerinin önemli bir gelir kaynağı olarak gördüğü ses yarışmalarının yerine ne yapılabilir sorusu geliyordur muhakkak. Bu soruya da cevabım şu şekilde olacaktır; Madem tanınmayan, gizli kalmış iyi seslerin TV'lere ya da büyük stadyumlara çıkarak şarkı söylemesini istiyorsunuz, o zaman şöyle yapın arkadaş! Sanatı, insanları, yeteneklerini, güzelliklerini yarıştırmadan, heyecandan bayılmalarına sebep olmadan, hayallerini yıkmadan yapın, bırakın istedikleri eseri tam ve istedikleri gibi okusunlar. Yine bir yolunu bulur raiting alırsınız, yine para kazanırsınız merak etmeyin. Ve bize, kültürümüze, sanatımıza, güzel ülkemize bunu yapmayın artık.


Saygılar...


Umut AKYÜZ
Twitter Link: twitter.com/erzurumut

 

http://Tohumluyeserenkalem.blogspot.com.tr


ETİKETLER : Ses Yarışması Umut Akyüz @erzurumut @OduncuTimi Atatürk Cumhuriyet Laiklik en iyi köşe yazarı sözcü köşe yazısı oku
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri

Yazarlar

Magazin

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Yeşeren Kalem
Anket
En Güzel Yeşeren Kalem Tohumu Hangisi?
Akşam Sefası Tohumu
Kahkaha Çiçeği Tohumu
Fesleğen Tohumu
Roka Tohumu
Sarmaşık Tohumu
Yeşeren Kalem
© Copyright 2019 Sevgi Kalemi ®. Tüm hakları saklıdır. Bu site Makale haber yazılımı alt yapısı ile Firmatasarım tarafından yapılmıştır. Mersin Ahşap Tasarım Atölyesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA