ATATÜRK MİLLİ EĞİTİM BAKANI OLMAYI ÇOK İSTERDİ

ATATÜRK MİLLİ EĞİTİM BAKANI OLMAYI ÇOK İSTERDİ

Köşe Yazısını Aşağıdaki SOSYAL LİNKLER İle Paylaşabilirsiniz
Bu haber 2016-11-24 07:49:57 eklenmiş ve 1769 kez görüntülenmiştir.

ATATÜRK MİLLİ EĞİTİM BAKANI OLMAYI ÇOK İSTERDİ


Tarihimize altın harflerle yazılan kurtuluş savaşı Ulu Önderimizin dehası sayesinde zaferle sonuçlandı. Bu topraklara kanını son damlasına kadar feda eden şehit ve gazilerimizin sonsuza dek vatanı olmuştu bu topraklar. En batısından, en doğusuna kadar ana sütü gibi helal olmuştu bu cennet vatan kahramanlarımıza. Onları doğuran analar kutsal anamız olmuştur sonsuzluğa kadar.

 

Düşmanlarımıza karşı kazanılan galibiyeti muhafaza etmek, bu toprakları vatan yapanlara en büyük borcumuz hanemize yazılmıştı. Dışarıdan gelebilecek tehlikeleri lağvedilmiş ancak içerideki cehalet denilen düşman da alt edilmeliydi. Bu iş topla tüfekle kazanılabilecek bir şey değildi. Cephede kazanılmış zafer içerideki cehalete yenilmemeliydi. Bu cehaleti yenebilecek olan da Mustafa Kemal Aatürk’tü. Cephelerde kazandığı gibi kazanabilecekti zaferi.

 

Daha okul yıllarındayken bile cehaletle savaşmayı planlayan Ulu Önder, eğitimi tüm topluma götürmeyi planlamıştı aklında. En önemli gördüğü gayelerden biri de eğitimdi. Savaşın ortasında bile sabahın ilk saatlerine kadar titrek mum ışığında eğitim çalışmaları yapardı. O günlerde inanmıştı karanlığı aydınlatabileceğine. Vatanın en ücra köşesine ışığı götürebileceğine tüm gücüyle inanmıştı Ulu Önder.

 

Tüm savaşlar kazanılmış, düşman lağvedilmişti. Vatanın üzerinden karanlık bulutlar yerine güneşli günler gelmişti. ‘’Şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz paşam’’ dediklerinde, ‘’maarif vekili olarak milli kültürü yükseltmeye çalışacağım’’ demişti kurt bakışlı kahraman. Belki bu cevabı yıllar öncesinden hazırlamıştı. Öğretmenlere inanıyordu. Onlar toplumun ışığıydılar.

 

Toplumun her bireyine eğitimi ulaştırmak istediğini anlattı gittiği her yerde. Halkla konuştu, öyle eline mikrofonu alıp, bağırıp çağırarak değil, halkın tamda içindeyken. Onların gözlerinin içine baka baka. Tüm dikkatiyle onları can kulağıyla dinledi. Kararlarını anlattı ulaşabildiği her bireye.

 

Mecliste Atatürk’e öğretmen maaşlarıyla ilgili çalışmayı danıştıklarında o efsanevi cevabı verdi. ‘’Millet vekilleriyle aynı maaşa tabi tutulmalılar’’. 

 

‘’Düşman ordularıyla savaşarak başkomutan olunur, Cehaletle savaşarak başöğretmen olunur’’.

 

Bugün saygıdeğer öğretmenlerimizin günü. Benden büyük veya küçük, yolu aydınlık olan bütün öğretmenlerimizin ellerinden öperim.


Saygılar.

 

Köşe Yazarı: Özhan ULAŞ

Twitter Link : twitter.com/TCOzhan1


ETİKETLER : Atatürk 24 Kasım Öğretmenler günü Türkiye Öğretmen Atatürk Mustafa Kemal Atatürk Hakkında her şey en çok okunan köşe yazarları ünlü yazarlar köşe yazısı nedir Sözcü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri

Yazarlar

Magazin

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Yeşeren Kalem
Anket
En Güzel Yeşeren Kalem Tohumu Hangisi?
Akşam Sefası Tohumu
Kahkaha Çiçeği Tohumu
Fesleğen Tohumu
Roka Tohumu
Sarmaşık Tohumu
Yeşeren Kalem
© Copyright 2019 Sevgi Kalemi ®. Tüm hakları saklıdır. Bu site Makale haber yazılımı alt yapısı ile Firmatasarım tarafından yapılmıştır. Mersin Ahşap Tasarım Atölyesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA