IŞİD’in gerçek yüzü ortaya çıkıyor

IŞİD’in gerçek yüzü ortaya çıkıyor

Bu Haberi Aşağıdaki "Sosyal Link" Butonları İle Paylaşabilirsiniz...
Bu haber 2016-11-15 00:07:28 eklenmiş ve 1455 kez görüntülenmiştir.

'IŞİD Terör Ordusunun İçyüzü' adlı kitap, terör örgütü IŞİD'in gerçek yüzünü ortaya koyuyor

Michael Weiss ve Suriyeli analist Hassan Hassan, IŞİD’in, açıkgözce hazırlanmış cinayet videolarıyla şiddet ve kargaşayı Orta Doğu geneline yayan beynelmilel gönüllülerden oluşan bir cihat silahlı gücüne nasıl evrildiğini izah ediyorlar.

Weiss ve Hassan, IŞİD’in ilk şekillenmeye başladığı vakitten, kurucusu Ebu Musab ez-Zerkavi’nin ilk günlerinden başlayarak kilit isimlerin -ele geçirilmesi zor öncüleri Ebu Bekir el-Bağdadi’den saflarındaki daha önceki Saddam yanlısı Baasçılara kadar- nereden geldiklerini, sosyal medya taktiklerinden illegal petrol gelirlerine kadar mahalli ve global desteği nasıl aldıklarını tek tek izah ediyorlar. IŞİD’in dağılmakta olan terörüyle mücadele etmek için ihtiyaç duyulan para ve askerî mühimmatın bölgeye akmayı sürdürmesiyle, diğer kuvvetler – Esad rejimi, Rus savaş uçakları, İranlı Kudüs Gücü ve diğer Şii milisler – bir yandan güç kazanırken diğer yandan IŞİD’e karşı savaşıyor olmayı bölgedeki gündemleri için koz olarak kullanıyorlar.

 

MICHAEL WEISS VE HASSAN HASSAN’DAN ENTERESAN İDDİALAR

“MUSUL'DA IŞİD KAYBEDERSE TÜRKİYE BÜYÜK TEHDİT ALTINDA”

Terör örgütü IŞİD'in ideolojisi, savaş taktiği ve iç dinamikleri hakkındaki tartışmalar, kendini onu bozguna uğratmaya adamış her ülkede ısrarlı biçimde tartışılırken, geçtiğimiz günlerde yüz kişinin kafaları kesik halde Musul'da bulunan toplu kabiri, bu operasyonun da diğerleri gibi çözümleri otuz sene sonraya erteleme ikilemini gündeme taşıdı. IŞİD uzmanı basın mensupları Michael Weiss ve Hassan Hassan'a göre Musul operasyonunu IŞİD kaybederse Türkiye büyük bir tehdit altında.

Musul’u terör örgütü IŞİD’den kurtarmak için başlatılan operasyon birinci ayına yaklaşırken, haber ajanslarının bölgeden geçtiği haber teferruatları; dikkatleri, Michael Weiss ve Hassan Hassan'ın beraber yazdıkları “IŞİD: Terör Örgütünün İçyüzü” kitabındaki tespitlere çekti. New York Times'ın en çok satanlar listesine giren ve Türkiye'de de Kırmızı Yayınları tarafından basılan kitapta, IŞİD'in Musul'da mağlubiyete uğraması vaziyetinde, bunun intikamını Avrupa'nın merkezlerine saldırarak almaya kalkışacağı öne sürülüyor. Türkiye'nin şehirlerine yönelik tehditin ise, örgüt personellerinin milliyetleri göz önünde tutulduğunda daha da büyük olabileceği kitabın yazarları tarafından öngörülüyor.

ÖNCE ÇEKİLİP SONRA GÜÇLENİYOR

Suriyeli Basın mensubu Hassan Hassan örgütün Musul'u kaybetmesi vaziyetinde uygulamaya koyacağı iyi düşünülmüş bir tasarısı bulunduğunu, önce geri çekilip, sonra tekrar güçlenerek ortaya çıkacağını, The New York Times gazetesinde yayınlanan yazısında yineledi.

SATIN ALINAN AŞİRETLER

Kitabın diğer yazarı Amerikalı Michael Weiss ise Londra Krallık Birleşik Kuvvetler Enstitüsü'nde (RUSI) Ekim ayında tertip eden bir etkinlikte konuştu. Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya, Kafkaslar ve Avrupa konularında 30 yıldır gazetecilik yapan ve Türkiye ile bölge politikası ile ilgili uzun yıllardır çalışan Firdevs Robinson, Firdevs Talk isimli sitesinde bu etkinliğe yer vererek Weiss'in konuşmasından şu bölümleri aktardı: “IŞİD, bu savaşa iki buçuk yıldır hazırlanıyor. Tuzaklarını kurması, hendeklerini kazması, patlayıcıları yerleştirmesi için fazlasıyla zamanı oldu. Yerel halktan bir bölümünü ve aşiretlerden bazılarını sanki satın aldı. Geniş bir ihbarcı kadrosu oluşturdu. Sovyet eğitiminden geçmiş, Baas partili eski muhaberat üyelerinin herkesten iyi bildikleri alanda, uzmanlığını kullanıyor”

KAYBETTİKÇE KAZANIYOR MU?

 

IŞİD: Terör Silahlı gücünün İçyüzü kitabında, IŞİD'in neyin arayışında olduğu ve dünya için neden bir tehdit oluşturduğu tümüyle izah ediyor ve ayrı olarak şu suallerin yanıtları da gazetecilik araştırmalarıyla veriliyor. IŞİD kendini oluşturan parçaların toplamından büyük mü, küçük mü? Seçilmiş temsilci veyahut bağlaşıklara silah sağlayarak desteklenen ve yedi ay süren kuvvetli çok uluslu hava saldırılarından sonra kazanıyor mu, kaybediyor mu? Başkan Obama tarafından dile getirilerek belirlenmiş olan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin IŞİD'i “geriletmek ve sonunda yok etmek” hedefi, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin mevcut Suriye ve Irak siyasetleri göz önüne alındığında uygun mü? Eski Savunma Bakanı Leon Panetta'nın yakın vakitte belirttiği gibi, IŞİD gücünün alanını Türkiye, Kuzey Afrika, Afganistan ve Rusya'ya doğru genişlettikçe ve Sina'dan Paris'e ve San Bernardino'ya kadar suç işlemeye, kırımlara esin vermeye devam ettikçe, Orta Doğu'daki bu son savaş ötelemesiETİKETLER : IŞİD’in gerçek yüzü ortaya çıkıyor ışid Katil ışid müslüman
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR SANAT haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Yeşeren Kalem
Anket
En Güzel Yeşeren Kalem Tohumu Hangisi?
Akşam Sefası Tohumu
Kahkaha Çiçeği Tohumu
Fesleğen Tohumu
Roka Tohumu
Sarmaşık Tohumu
Yeşeren Kalem
© Copyright 2018 OduncuTimi®. Tüm hakları saklıdır. Bu site Oduncu Timi haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. sohbet sitesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA