DİN VE SİYASET / Bölüm 2

DİN VE SİYASET / Bölüm 2

Bir yandan kurtuluş savaşı sürerken, 1920-22 arasında 1. Meclis’te saltanatın kaldırılması üzerine çok ateşli tartışmalar olmuş ve
Bu haber 2016-11-11 19:29:41 eklenmiş ve 1845 kez görüntülenmiştir.

DİN VE SİYASET - 2

Bir yandan kurtuluş savaşı sürerken, 1920-22 arasında 1. Meclis’te saltanatın kaldırılması üzerine çok ateşli tartışmalar olmuş ve 1 Kasım 1922’de saltanat kaldırılmıştır. Bu, laik düzene geçişin ilk adımı olmuştur. Çok geçmeden, 3 Mart 1924’de hilafetin (medreseler, tekkeler vs. ile birlikte) kaldırılmasına karar verilmiştir. Aynı tarihte kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı, laiklik ilkesi doğrultusunda, tüm siyasi görüşlerin dışında kalarak, dinsel bir rehberlik kurumu olarak tasarlanmıştır. Fetvalarının bağlayıcılığı yoktur. 

(DİB’na bugün baktığımızda birçok bakanlıktan fazla bütçeye sahip, siyasetin dibine kadar bulaşmış, bir siyasi parti gibi camilerde gençlik kolları kurmayı tasarlayan, verdiği çağ dışı ve dinimizle alakası olmayan fetvalarla aklı başında insanları çileden çıkaran laiklik düşmanı bir kurum haline gelmiştir.)

Konumuza dönelim…

1950 yılına dek iktidarda olan CHP’nin içinde, saltanatın ve hilafetin kaldırılmasını sindiremeyen unsurlar, DP’nin kurulmasından sonra bu partiye geçmişlerdir. Dışardan bakıldığında laikliği savunan bir parti görünümü veren DP’deki bu unsurlar, el altından laiklik düşmanı propagandalarına hız vermiştir. N. F. Kısakürek’e, dergi çıkarması ve bu dergide Atatürk dönemini kötüleyen yayınlar yapması için DP’nin finansal kaynak sağladığı bilinmektedir. Böylece, demokrasinin nimetlerinden yararlanarak iktidara gelenler, daha o dönemde laik düzeni sırtından bıçaklamaya başlamıştır.

1960-80 arası din bezirgânlarının “sessiz çoğalma” dönemidir. Bir sepetteki çürük meyvenin zamanla diğer meyveleri de çürütmesi gibi, köylerde, kahvelerde, ev toplantılarında yaptıkları çalışmalar sonucu çürük meyvelerin sayısı çığ gibi büyümüştür.

1980 faşist darbesi bu kesimin ekmeğine yağ sürmüş, din dersleri zorunlu kılınmış, ihtiyacın çok üzerinde İmam Hatip okulu açılmış, cemaatlere tolerans gösterilmiştir. Öyle ki, ilkokulu bile dışardan bitirmiş biri, kurduğu cemaat ile koskoca T.C. devletini teslim alacak noktaya gelebilmiştir. 

Bu arada yurt dışında kurulan yardım(!) dernekleri (Deniz Feneri), yurt içinde kurulan dernek ve fabrikalar( Kombassan), öğrenci yurtları, dersaneler, matbaalar vs. ile sağlanan kaynaklar bu kesimin sermaye birikimini sağlamıştır (Yeşil Sermaye).

Bugün geldiğimiz noktada din tam bir ticaret metası haline gelmiştir. Örneğin “Hoca”lık diye bir meslek türemiştir. Dertlerine derman olacak diye bunların kapılarında, çare için para vermeye hazır kuyruklar oluşmaya başlamış, dinimizce yasak olan hurafelerden medet umulur hale gelinmiştir. Kutsal dinimiz öyle bir değişime uğratılmıştı ki, kendilerine “din adamı” diyenler uyduruk hadislerle toplumun büyük kesimini adeta çürütmeye başlamıştır. Miting alanlarında havalarda uçuşan kutsal kitabımız, pastadan yapılan Kuran-ı Kerim’ler, maketten yapılan Kâbe, kanserin dua ile tedavisinin bir proje gibi desteklenmesi, vb. çürümüşlükten öte bir şey değildir.

İktidara gelip onun nimetlerinden fazlasıyla yararlananlar eğitimli bir toplum istememektedir.  Bunun için dinimizi bireysel olarak yaşanması gereken bir inanç özgürlüğü olmaktan çıkarıp, toplumsal bir yaşam biçimine dönüştürerek/dayatarak iktidarlarını sürdürmek ana hedefleri olmuştur.


Sonuç olarak, Atatürk Türkiye’si ile kıyaslandığında ülkemiz adeta 100 yıl geri gitmiş gibi görünmektedir.


VE UNUTULMAMALIDIR Kİ, KİMİLERİNİN HAYALİNDEKİ ŞERİAT DÜZENİ GELİRSE, TÜRKİYE 500 YIL DAHA GERİ GİDECEKTİR.

Buraya Tıklayarak "DİN VE SİYASET / BÖLÜM 1" i Okuyabilirsiniz... 


Köşe Yazarı: Yazilif

Twitter Link: www.twitter.com/yazilif


ETİKETLER : Yazilif Din ve Siyaset Bölüm 2 Türk toplumunda din osmanlı da din hristiyanlık Ateist Türkiye Atatürk Cumhuriyet OduncuTimi Chp Mhp Akp para en çok okunan köşe yazarları ünlü yazarlar köşe yazısı nedir Sözcü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÖŞE YAZARI haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Yeşeren Kalem
Anket
En Güzel Yeşeren Kalem Tohumu Hangisi?
Akşam Sefası Tohumu
Kahkaha Çiçeği Tohumu
Fesleğen Tohumu
Roka Tohumu
Sarmaşık Tohumu
Yeşeren Kalem
© Copyright 2018 OduncuTimi®. Tüm hakları saklıdır. Bu site Oduncu Timi haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. sohbet sitesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA