DİN VE SİYASET Bölüm 1

DİN VE SİYASET Bölüm 1

Bu Köşe Yazısını Aşağıdaki "Sosyal Link" Butonları İle Paylaşabilirsiniz...
Bu haber 2016-11-11 19:18:31 eklenmiş ve 2200 kez görüntülenmiştir.

DİN VE SİYASET - 1

 

İnsanlık tarihinde dinin ilk ortaya çıkışına ilişkin çeşitli kuramlar olmakla birlikte, en yaygın olanı, insanoğlunun üstün gelemediği doğa koşullarını, ateş, totem, güneş, inek gibi nesnelerde somutlaştırarak, bu nesnelere tapınmasıyla ortaya çıktığı söylenebilir. Böylece insanoğlu, kendisi dahil her varlığın yaratıcısına, farkında olmadan tapmaya başlamıştır (1970’li yıllarda Prof. Dr. Rasim Adasal’ın o dönem çok tepki çeken “tanrıyı insanlar yaratmıştır” ifadesi bir ihtimal bu olguya dayanmaktaydı.).

Bu tapınmalardaki yakarışlar ise zamanla dua/ayin şeklini almıştır (Hristiyanlıkta vaaz öncesi söylenen ‘koral’ler, İslamiyette yasin okuma, ezan gibi) Ne de olsa en mükemmel müzik aleti insan sesidir…

Kutsal kitapların inmeye başlamasıyla aynı dinin mensupları arasında, nüfuz ve kaynaklara sahip olma vb. gibi nedenlerle ayrışmalar olmuş ve mezhepler ortaya çıkmıştır. Hristiyan dininde (ortaçağda) bu mezhepler birer din devleti görünümünde olup kendi kiliselerini kurmuşlardır. Daha sonra filmi de çekilen Umberto Eco’nun, ortaçağda geçen bir polisiye olan “Gülün Adı” romanının arka planında, mezhep çatışmaları ve engizisyon vahşiliği çarpıcı bir şekilde anlatılmıştır.

18. YY’da sanayi devriminden sonra feodal yapıdaki bu kiliseler inanç dünyasında kalmış ve yerini seküler esasa dayalı ulus devletlere bırakmıştır. Artık sahip-köle ilişkisinin/çelişkisinin yerini patron-işçi ilişkisi/çelişkisi almıştır.

İslamiyette durum biraz daha farklıdır. Hz. Muhammet döneminde hiçbir mezhep yokken, ondan sonraki dönemde (ihtimaldir ki, sorunların danışılacağı bir merci olmadığından) sorunlara getirilen farklı çözümler farklı mezhepleri doğurmuştur. (Acı gerçek: Ortaçağda, hristiyanlıkta farklı mezheplerin kendi kiliselerini kurmaları mümkün olmuş iken, maalesef 21.YY’da hala alevilerin kendi ibadethanelerine yasal bir statü verilmemektedir)

Halifeliğin Osmanlılara geçmesinden sonra Kanuni Sultan Süleyman, o dönemde Avrupa’daki kargaşaları bir disiplinsizlik olarak görmüş, bunu sanayi devriminin doğum sancıları olarak algılayamamıştır.

Ekonomisi tamamen yeni toprakların fethedilmesine, buradan gelecek tarım ürünleri ve vergilere dayalı olan Osmanlı İmparatorluğu, fethedilen toprakların kontrol edilemeyecek büyüklüğe erişmesi sonucu toprak kaybetmeye, dolayısıyla ekonomisi küçülmeye başlamıştır. Osmanlı’ların boşalttığı yerlere ise, artık yelkenli gemilerden buharlı gemilere, buharla çalışan lokomotiflere geçerek ürettiği malları deniz aşırı ticarete açan batılılar yerleşmiştir. Diğer bir deyişle Osmanlı İmparatorluğu küçüldükçe, batı büyümüştür. Bu dönemi batı emperyalizminin doğuş dönemi olarak adlandırmak mümkündür. 

1.Dünya Savaşına gelindiğinde, Osmanlı padişahı, vereceği kararın dine uygun olup olmadığından emin olmak için Şeyhülislam’a danışırken, İngiltere, İspanya, Portekiz, Fransa gibi ülkeler çoktan deniz aşırı birçok sömürgeye sahip olmuşlardı…

(Burada emperyal devletlerin dinsel kaygıları bir kenara koyarak kendi aralarında verdiği sömürge savaşlarından birinin anlatıldığı “The Mission” filminden bahsetmeden olmaz. Robert De Niro, Jeremy Irons, Liam Nesson’ın başrollerini oynadığı film 1986 yapımı. Özellikle filmin girişindeki flüt, insan sesinin güzelliğini aratmayacak düzeyde… Mutlaka izlenmeli…)


Not: 1920’den günümüze din ve siyaset ilişkisini anlatmaya çalıştığımız bu yazının ikinci bölümünü de okumanız önerilir.


Buraya Tıklayarak "DİN VE SİYASET / BÖLÜM 2" yi Okuyabilirsiniz... 

 

 

Köşe Yazarı: Yazilif

Twitter Link: www.twitter.com/yazilif


ETİKETLER : Yazilif Din ve Siyaset Bölüm 1 Türk toplumunda din osmanlı da din hristiyanlık Ateist Türkiye Atatürk Cumhuriyet OduncuTimi Chp Mhp Akp en çok okunan köşe yazarları ünlü yazarlar köşe yazısı nedir Sözcü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÖŞE YAZARI haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Yeşeren Kalem
Anket
En Güzel Yeşeren Kalem Tohumu Hangisi?
Akşam Sefası Tohumu
Kahkaha Çiçeği Tohumu
Fesleğen Tohumu
Roka Tohumu
Sarmaşık Tohumu
Yeşeren Kalem
© Copyright 2018 OduncuTimi®. Tüm hakları saklıdır. Bu site Oduncu Timi haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. sohbet sitesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA