Çocuklarınıza Zaman Ayırın

Çocuklarınıza Zaman Ayırın

Çocukları televizyon bağımlılığından kurtarmanın tek çaresi onlara vakit ayırmaktır
Bu haber 2016-11-06 13:19:58 eklenmiş ve 791 kez görüntülenmiştir.

Çocukları televizyon bağımlılığından kurtarmanın tek çaresi onlara vakit ayırmaktır. Anne baba olarak öncelikli görevimiz çocuklarımıza iyi bir eğitim kazandırmaktır. Hiçbir işimiz çocuk eğitiminden daha ehemmiyetli değildir. Şayet çocukların yapmaktan zevk alacakları müzik, resim, spor, kitap okumak gibi yararlı bir maharetleri yoksa; anne babaların televizyonu yasaklamaları problemi çözmeyecek, daha da ağırlaştıracaktır.

Çocuğunun inatçılığından, söz dinlememesinden, aşırı televizyon izlemesinden ve okuldaki başarısızlığından yakınan bir babaya “çocuğunuza vakit ayırın” tavsiyesinde bulunduğumuzda, “her akşam en az bir saat birlikte ders çalışıyoruz, ödevlerine yardım ediyorum, fakat değişen bir şey yok” demişti. Gülerek: “Hayır, dedim, bizim kastettiğimiz beraberlik bu değil. Çocuk bu beraberlikten hoşlanmaz, aksine bir an önce bitmesini ister. Siz çocuğunuza vakit ayırmıyorsunuz, ona ders çalıştırıyorsunuz.”

Çocuğunuza ayırdığınız vaktin müddeti değil, kalitesi ehemmiyetlidir. Şayet bu beraberlikten iki taraf da hoşlanıyorsa, kaliteli bir beraberlik var demektir. Beraber yürüyüşe çıkmak, çocuk parkına gitmek, piknik yapmak, akşam yemeğinden sonra ailece çaylı-pastalı sohbet etmek, beraber televizyonda kaliteli bir film veya program izlemek, uyku saatinde çocuğunuza masal veya kısa bir hikaye okumak ilk anda aklımıza gelebilen kaliteli beraberliklerdir.

Çocuğunuzla beraber iken iyi bir dinleyici olmalısınız. Çocuk duygularını, hayallerini, düşüncelerini, kaygılarını, korkularını çekinmeden ifade etmeli ve sizinle paylaşmalıdır.
Çocuklarını dinlemeyen anne babalar onları tanımakta güçlük çekerler. Çocuğunuzu ne kadar çok tanırsanız, becerileri ile ilgili beklentileriniz o kadar gerçekçi olur.


ETİKETLER : Çocuklarınıza Zaman Ayırın eğitim okul psikolog Türkiye Atatürk @OduncuTimi @mersintwit @reactiontolife Cumhuriyet
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Yeşeren Kalem
Anket
En Güzel Yeşeren Kalem Tohumu Hangisi?
Akşam Sefası Tohumu
Kahkaha Çiçeği Tohumu
Fesleğen Tohumu
Roka Tohumu
Sarmaşık Tohumu
Yeşeren Kalem
© Copyright 2018 OduncuTimi®. Tüm hakları saklıdır. Bu site Oduncu Timi haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. sohbet sitesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA