TELEVİZYONUN ZARARLARI

TELEVİZYONUN ZARARLARI

BİLHASSA yaşlı insanlardan şu sözleri çok sık duyarsınız: “Televizyon çıkalı daha önceki muhabbetler kalmadı.”
Bu haber 2016-11-06 12:12:29 eklenmiş ve 536 kez görüntülenmiştir.

BİLHASSA yaşlı insanlardan şu sözleri çok sık duyarsınız: “Televizyon çıkalı daha önceki muhabbetler kalmadı.” Biz bu haklı sözleri değiştirerek şöyle diyoruz: “Televizyon çıkalı anne babalar çocuklarına eskisi kadar vakit ayıramaz oldu.” Anne gündüz televizyon izlerken eteğine yapışan çocuğu başından savmak için “git oyuncaklarınla oyna, görmüyor musun televizyon izliyorum” der. Baba işten dönüp akşam yemeğini yedikten sonra koltuğuna oturur, eline kumandayı alır, saatlerce şu kanal senin bu kanal benim dolaşır durur. Baba özlemi çeken çocuğuna yarım saatini ayırmaz.

Geliri yerinde, okumuş ailelerin çoğu çocuk odasına da televizyon almaktadır. Alırken çocukla bir anlaşma yapar ve söz vermesini isterler: “Ancak ödevini yapıp dersini çalıştıktan sonra televizyon izleyeceksin.” Çocuk hiç düşünmeden söz verir. Aslında bu anlaşmada iki taraf da birbirini aldatmaktadır. Anne babanın emeli çocuktan kurtulmak, çocuğun da emeli televizyon sahibi olmaktır. Araştırmalar, odasına televizyon alınan çocukların, beklenenin aksine okul başarısında düşme olduğunu göstermektedir. Çocuk, televizyon izleyebilmek için ödevlerini çala kalem yapmakta, derslerine yeterince çalışmamakta ve imtihanlara iyi hazırlanamamaktadır.

Çocuklarda televizyon izleme alışkanlığı yalnızca okul başarısını etkilemekle kalmıyor; fiziksel, sosyal, zihni ve duygusal gelişimlerini de yavaşlatıyor. Çocuk, televizyon başında yeterince hareket etmediği ve biriken enerjisini harcayamadığı için devamlı kilo almaktadır. Sokakta arkadaşlarıyla oyun oynayan ve koşan bir çocuk birikmiş vücut enerjisini boşalttığı için deşarj olmakta; haneye sakinleşmiş olarak dönmektedir. Oysa televizyonun karşısında saatlerce oturan bir çocuk enerjisini boşaltmak şöyle dursun, aksine bu aletlerden dağılan elektronlara maruz kalmakta ve vücudundaki statik elektrik yükü artmaktadır. Bu sebeple, televizyon bağımlısı çocuklar daha asabi ve daha saldırgandır. Yaşlarına uygun olmayan programları izlemeleri halinde kafaları karışır, ruh sıhhatleri bozulur.

Televizyona düşkün çocuklarda sosyal yetenekler zayıflamaya ve içe dönük bir kişilik gelişmeye başlar. Ailesiyle, arkadaşlarıyla ve diğer insanlarla sosyal ilişki kurmada isteksiz davranırlar. Televizyon izleyen bir çocuk, kendisi birşey üretmemekte, yalnızca başkaları tarafından üretilen şeyleri izlemekte veya oynamaktadır. Hazırı kullanmaya alışmış bu çocuklarda el maharetleri ve motor hareketler gelişmez, büyüklerin yardımı olmadan kendi başlarına bir iş beceremezler. Zihni ve duygusal gelişimleri de normal değildir. Olaylar arasında sebep-netice ilişkisi kuramaz, bilgiyi açıklayamazlar. Kitap okumak ve ders çalışmak gibi zihinsel gayret gerektiren işlerden hoşlanmazlar. Televizyon karşısında her zaman alıcı vaziyetinde oldukları için konuşmaya ihtiyaç duymamakta, dolayısıyla dil yetenekleri gelişmemektedir. Dil yetenekleri zayıf olduğu için başkalarıyla diyalog kuramaz, duygularını ve düşüncelerini doğru dile getiremezler.

Küçük yaştan itibaren televizyon izlemeye alışan çocuklarda gelişim bozuklukları daha bariz ve daha ciddidir. Bu çocuklar akranlarına kıyasla daha geç yürür ve daha geç konuşurlar. Konuşulanları ve kendilerine verilen talimatları anlamakta güçlük çekerler. Dil yetenekleri gelişmediği için isteklerini büyüklerin elinden tutarak veya işaret ederek anlatmaya çalışırlar. Anneye aşırı bağımlıdırlar. Yabancılarla duygusal ilişkiye giremezler. Öpülmekten ve kucaklanmaktan hoşlanmazlar. İsimleriyle çağırıldıkları zaman reaksiyon vermezler. Yaşıtlarıyla oyun oynamayı ve oyun kurmayı beceremezler. Ellerini ve parmaklarını iyi kullanamazlar. Çarşı, pazar, toplu taşıma araçları gibi kalabalık yerlerde bulunmaktan hoşlanmaz, huysuzluk gösterirler. Doğuştan zihin geriliği olan ve fazla televizyon izleyen çocuklarda otizm belirtileri artmakta, bu çocukları eğitmek daha da zorlaşmaktadır.


ETİKETLER : TELEVİZYONUN ZARARLARI Kitap Okumanın Faydası kitap oku kitap makale Atatürk Türkiye Cumhuriyet mersintwit demokrasi öğrenci öğretmen okul eğitim
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Yeşeren Kalem
Anket
En Güzel Yeşeren Kalem Tohumu Hangisi?
Akşam Sefası Tohumu
Kahkaha Çiçeği Tohumu
Fesleğen Tohumu
Roka Tohumu
Sarmaşık Tohumu
Yeşeren Kalem
© Copyright 2018 OduncuTimi®. Tüm hakları saklıdır. Bu site Oduncu Timi haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. sohbet sitesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA