GÜDÜK DEMOKRASİ! BU GÜNLERE NASIL GELDİK?

GÜDÜK DEMOKRASİ! BU GÜNLERE NASIL GELDİK?

Bu Yazıyı Paylaşmak İçin Aşağıdaki LİNKLERE Tıklayın
Bu haber 2016-11-05 00:02:38 eklenmiş ve 2398 kez görüntülenmiştir.

 

An itibarıyla ülkemizde çok partili demokratik bir sistem var gibi görünmekle birlikte, aslında tek partili ve baskıcı bir rejim olduğu tüm dünyaca bilinmektedir. Peki bu günlere nasıl gelindi?

En son söylenmesi gerekeni en önce belirtelim. Cevap: Güdük Demokrasi


Demokrasi tarihimize bir göz atalım.

1950-1980 Ararsı

7 Ocak 1946'da kurulan ve aynı yıl yapılan seçimde azınlıkta kalan Demokrat Parti, 4 yıl sonra, 14 Mayıs1950'de iktidar oldu. Çoğu milletvekilinin toprak ağası olması nedeniyle toprak reformu acilen rafa kaldırıldı. 10 yıllık iktidarında emperyalistlere kucak açılması, NATO'ya üyelik, Köy Enstitülerinin kapatılması, Kore'de verilen şehitler, halkın "Vatan Cephesi"ne üye olanlar / olmayanlar diye ilk kez ayrıştırılması, Necip Fazıl Kısakürek ve benzeri dincilerin rağbet görüp, din sömürüsüne önderlik etmelerine prim verilmesi Demokrat Parti döneminde olmuştur.


Diğer bir deyişle, Atatürk'ün (ve daha sonra İnönü'nün) kurmayı düşündüğü çok partili demokratik sistem, daha ilk deneyiminde yara almış, tam bağımsızlık elden gitmiş, köyden kalkınma sonlandırılmış, laiklik ilk kez bu dönemde sulandırılmış ve ortaya kısmen dejenere olmuş bir "Demokrasi" çıkmıştır.


1960-71 arası tam bir demokratik horoz dövüşüne sahne olmuştur. 1930'lu yıllardaki eğitim sistemi sekteye uğrayınca aydınlanma yarım kalmış, laiklik mütedeyyin (ılımlı müslümanlar) katında gerekli karşılığı bulamamıştır.


1980 Sonrası

Bu dönem demokrasi açısından tam bir trajedidir. Sanki 1980 öncesi vatandaşlar müslüman değilmiş gibi, din dersleri zorunlu kılınmış, İmam Hatip Okullarının sayısı çığ gibi artmış, cemaatler ülkenin her köşesinde cirit atar olmuştur. Burada eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın da bir cemaat mensubu olduğunu anımsatmakta yarar var.


MHP'nin de katkısıyla AKP'nin nasıl iktidar olduğunu uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Ancak iktidara geldiğinden itibaren her fırsatta laikliğe ve Cumhuriyet değerlerine saldıran AKP'nin, askeri şuralarda irtica suçundan askerden atılmalara şerh koyarak, TSK iç hizmet yasasının 35. maddesini değiştirerek (ordunun Cumhuriyeti, Atatürk'ü, Laikliği koruma görevine son verildi), türban konusunu sürekli sıcak tutarak rejim değişikliğinin sinyallerini verdiğini vurgulamak gerek.


Bir Örnek

İddianamesi 31 Mart 2008'de kabul edilen "AKP kapatma davası"nda suç unsuru "TC devletini temel ilkelerini değiştirecek zemini oluşturmak.." olarak belirtilmiştir. Kapatma istemi 6 kabul ve 5 ret oyu almış, ancak nitelikli çoğunluk olmadığından kapatılmamıştır. Bu 5 ret oyundan biri AYM başkanı Haşim Kılıç'a aittir. Yani Haşim Kılıç kabul oyu kullanmış olsa nitelikli çoğunluk sağlanacak ve 7'ye 4 oyla AKP kapatılacaktı.


Peki Haşim Kılıç kimdir? Bir nakşibendi mensubu olan Turgut Özal tarafından atanmış, hukuk eğitimi olmayan bir nakşibendi mensubudur!


Sonuç:

Günümüzde artık demokrasi laiklikle, özgürlüklüklerle anılan bir kavram olmaktan çıkıp, sadece bir "sandık demokrasisi" ne indirgenmiştir. Burada suçlu ne bireyler, ne STK'lar ne de siyasilerdir. Suçlu aramak yerine sorun ortaya konmalıdır. Sorun demokrasinin ilk yıllarında ülkenin tam bağımsızlığının emperyalistlere teslim edilerek, genç demokrasimizin kendisini savunacak mekanizmalarının oluşturulması iradesinin ortaya konamamasıdır.


Özetle demokrasimiz yıllardan beri, yara almaya açık bir GÜDÜK DEMOKRASİ dir. 


Köşe Yazarı: Yazilif
Twitter Link: www.twitter.com/yazilif

 


ETİKETLER : Güdük Demokrasi Demokrasi Türkiye Cumhurbaşkanı Atatürk Cumhuriyet Laiklik Yazilif OduncuTimi Köşe Yazarı CHP MHP AKP Demokrat Parti en çok okunan köşe yazarları ünlü yazarlar köşe yazısı nedir Sözcü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÖŞE YAZARI haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Yeşeren Kalem
Anket
En Güzel Yeşeren Kalem Tohumu Hangisi?
Akşam Sefası Tohumu
Kahkaha Çiçeği Tohumu
Fesleğen Tohumu
Roka Tohumu
Sarmaşık Tohumu
Yeşeren Kalem
© Copyright 2018 OduncuTimi®. Tüm hakları saklıdır. Bu site Oduncu Timi haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. sohbet sitesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA